Владельцы дронов, приготовьтесь: МВД, Минэкономики, Госавиаслужба готовят вам сюрприз

Сфера беспилотников магнитом притягивает регуляторов. В Украине уже есть правила их использования. Но власти готовят новые. Объясняем, какие (укр.)

Юристи юрфірми Анте запропонували LIGA.net експертну колонку про регуляторні ініціативи в сфері використання дронів. Оскільки матеріал більше схожий на грунтовний розбір, ми вирішили опублікувати його в форматі статті.

Зараз існує п’ять законодавчих ініціатив у сфері регулювання безпілотних повітряних суден (БПС, дрони) у різних державних органах. 

Законопроект №3716 (на розгляді у Верховній Раді) 

У Верховній Раді перебуває законопроект «Про внесення змін до Повітряного кодексу України щодо удосконалення законодавчого врегулювання у сфері безпілотних повітряних суден цивільної авіації» №3716.

У діючому Повітряному кодексі міститься визначення «безпілотне повітряне судно» – повітряне судно, призначене для виконання польоту без пілота на борту, керування польотом якого і контроль за яким здійснюються за допомогою спеціальної станції керування, що розташована поза повітряним судном.

Таке визначення уже не відповідає сучасній термінології, не враховує можливість автономної роботи безпілотної авіаційної системи. 

Законопроектом пропонується доповнити Повітряний кодекс кількома термінами: 

— безпілотне повітряне судно – будь-яке повітряне судно, в тому числі частина безпілотної авіаційної системи, розроблене для експлуатації в автономному режимі, або для експлуатації за допомогою обладнання для дистанційного керування без пілота на борту; 

— безпілотна авіаційна система – безпілотне повітряне судно та обладнання дистанційного керування ним, що включає, але не обмежується будь-яким приладом, механізмом, апаратом, обладнанням, програмним забезпеченням або аксесуаром, необхідним для безпечної експлуатації безпілотного повітряного судна, який не є частиною безпілотного повітряного судна і не перебуває на його борту»; 

— дистанційний пілот – фізична особа, відповідальна за безпечне проведення польоту безпілотного повітряного судна, що виконується завдяки його керуванню за допомогою обладнання для дистанційного керування, або в автоматичному режимі. 

Запропоновані визначення, в цілому, відповідають актуальним європейським регуляціям, які, однак, виділяють окремо термін «обладнання для дистанційного керування БПС».

В Регуляції Європейскої комісії №2019/945 від 12 березня 2019 року «Щодо безпіотних авіаційних систем та операторів  безпілотних авіаційних систем третіх країн» визначення дистанційного пілота уточнює, що таким пілотом слід вважати того, хто може втрутитись і змінити курс у будь-який час при автоматичному режимі польоту. При цьому визнається і окремо визначено поняття «автономна експлуатація», під час якої дистанційний пілот не має можливості втрутитись. 

Діючі норми Повітряного кодексу України передбачають, що усі БПС, максимальна злітна вага яких перевищує 20 кг повинні реєструватись як звичайні повітряні судна у реєстрі.

Ті, вага яких є меншою, і які використовуються для розваг та спортивної діяльності, повинні обліковуватись в федераціях. Але фактично ця норма є мертвою і федерації не взяли на себе функцію регулювання діяльністю, пов’язаною з БПС як це відбувається в багатьох країнах. 

Законопроект пропонує виключити існуючі норми та передбачити повноваження Державної авіаційної служби України розробляти авіаційні правила, які б встановлювали типи БПС, які мають сертифікат типу і підлягають реєстрації, а які підлягають лише обліку.

Авіаційними правилами також пропонується врегулювати Вимоги до компетентностей дистанційного пілота, його підготовки, перепідготовки, підтвердження/відновлення та підвищення кваліфікації. Регулювання вказаних питань на рівні авіаційних правил, а не кодексу чи закону є адекватним та загальноприйнятим у більшості країн, де такі правила уже діють. 

Законопроект №3716 також передбачає обов’язок експлуатанта БПС здійснювати страхування відповідальності за шкоду. Крім того – мінімально необхідні зміни до Повітряного кодексу та подальше прийняття відповідних авіаційних правил, без яких подальший розвиток правового регулювання БПС неможливий.

Законопроект відповідає міжнародній практиці щодо регулювання БПС і розроблений фахівцями Державної авіаційної служби України з обговоренням із професійною спільнотою. 

Законопроект від Міністерства внутрішніх справ України 

Міністерством внутрішніх справ готує законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування правоохоронними органами безпілотних повітряних суден та протидії їх незаконному використанню». Документ тільки розробляють і його можна було отримати лише за адвокатським запитом. 

Законопроектом пропонується ввести сертифікацію та реєстрацію БПС злітна вага яких перевищує 0,25 кг і не перевищує 20 кг. Такі БПС будуть підлягати обов’язковій реєстрації в Єдиному банку про безпілотні повітряні судна. Власником такої бази даних буде безпосередньо МВС. 

Усупереч міжнародній практиці, таким законопроектом не встановлено винятків, які з БПС не підлягають обов’язковій реєстрації. Наприклад, законодавством Європейського союзу передбачено, що для БПС, які є іграшками або не мають камери чи іншої системи збирання даних, реєстрація не обов’язкова. 

Також, передбачається передача частини повноважень щодо регулювання повітряного простору від Державної авіаційної служби до МВС. Зокрема щодо виявлення, негайного примусового припинення правопорушень, польотів БПС, здійснення контролю за дотриманням порядку використання повітряного простору.

Такі нововведення можуть бути розтлумачені, як перебирання частини повноважень від Міністерства інфраструктури і втручанням МВС у регулювання повітряного простору України. Ініціативи, очевидно, зустрінуть спротив спільноти і не є властивими для МВС функціями. 

Законопроект від Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 

Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства розробляється законопроект «Про захист рослин»

Непрофільний законопроект передбачає державну реєстрацію пестицидів та агрохімікатів, дозволених до застосування авіаційним методом, а саме БПС. Такі пестициди та агрохімікати будуть додатково перевіряти на можливість їх внесення дронами. 

Законопроект від Державної авіаційної служби України 

Державіаслужбою пропонується законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заходів, спрямованих на дерегуляцію господарської діяльності та адаптацію законодавства України до законодавства Європейського Союзу у сфері цивільної авіації, а також встановлення відповідальності з метою здійснення ефективного контролю за забезпеченням безпеки авіації)».  

Законопроектом оновлено визначення БПС, введено визначення безпілотної авіаційної системи, передбачено сертифікацію БПС та ведення їх обліку. На даному етапі пропонується внесення усіх БПС до Державного реєстру цивільних повітряних суден України. 

Також, передбачається передача повноважень від Державіаслужби до Украаероруху щодо надання дозволів на здійснення міжнародних польотів іноземних БПС. Таких дозволів, до речі, протягом 2020 року було видано аж нуль. 

Пропонується встановлення вимог, порядку підготовки та підтвердження компетентностей  дистанційного пілота. Такі правила будуть встановлюватись авіаційними правилами України. Встановлюється обов’язок страхування відповідальності за шкоду заподіяну третім особам. 

Вказаний законопроект в частині регулювання дронів відповідає міжнародній практиці регулювання. В частині БПС він фактично дублює законопроект №3716. 

Проект Авіаційних правил України для БПС від Державіаслужби України 

Державіаслужбою розробляється проект Авіаційних правил України «Правила експлуатації безпілотних повітряних суден», які будуть відповідати європейським регуляціям – Commission implementing regulation (EU) 2019/947 від 24.05.2019 і Commission delegated regulation (EU) 2019/945 від 12.03.2019. Наразі текст акту лише готується і відсутній для доступу громадськості. 

Такі правила будуть передбачати правила експлуатації БПС, створення окремо реєстру експлуатантів БПС та системи обліку БПС, встановлення вимог до дистанційних пілотів, вимог до сертифікації БПС з забезпеченням належного рівня безпеки авіації. 

Державіаслужба України уже демонструвала зацікавленим учасникам ринку БПС свої попередні розробки та функціонал онлайн реєстру БПС. Одразу після прийняття Верховною Радою України необхідних змін до Повітряного кодексу України Державіаслужба планує здійснення необхідних процедур для впровадження зазначених авіаційних правил. 

Безпілотна статистика

У 2018 році, коли Державіаслужба запропонувала зміни в Правила використання повітряного простору, що стосувались польотів БПС, спільнота була обурена і побоювалась суттєвих обмежень польотів БПС та штрафів. 

Відповідно до діючих з жовтня 2018 року правил, безпілотникам вагою до 20 кг дозволено літати без будь-яких заявок на використання повітряного простору та без всяких дозволів, але за певних умов. Не можна літати ближче 5 км до злітно-посадкових смуг та ближче 500 м до пілотованого літака, заборонено літати над скупченнями людей і над щільною забудовою. Не можна літати над режимними об’єктами і зонами, в тому числі, які визначені Міноборони та СБУ.

Висота звичайного польоту має бути 120 м, проте — до 50 м у певних зонах. Всі польоти виконуються в межах прямої видимості (VLOS — Visual Line of Sight). Тобто, не просто спостереження на моніторі пульта керування, але й потрібно бачити дрон очима по прямій.

Інші польоти не заборонені, але можуть виконуватись за умови подачі заявки на використання повітряного простору та дозволу від регулятора.

Ми зібрали статистичні дані щодо виданих дозволів на польоти дронів та відмов, іншу інформацію від Украероруху, Державної авіаційної служби України, Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів  з цивільними повітряними суднами. 

Виявилось, що з 1 червня 2019 року по 31 жовтня 2020 року кількість запланованих польотів дронів – 7698, із відповідними ознаками про заборону – 32. Основними причинами заборони є невідповідність поданих заявок нормативно-правовим актам України, що регулюють використання повітряного простору, та планування використання повітряного простору у повітряному просторі, де така діяльність обмежена або заборонена. 

У період з 1 січня 2019 року по 1 жовтня 2020 року відбулось 183 авіаційних подій (а саме, порушення порядку використання повітряного простору України). Усі події класифіковані як інциденти. Найчастіше у авіаційних інцидентах фігурує БПС «Орлан-10» (російська безпілотна система). 

У період з 1 січня 2019 року по 1 жовтня 2020-го було складено всього два протоколи про адміністративні правопорушення та винесено дві постанови по справам про адміністративні правопорушення, пов’язані з використанням БПС.

Анна Іляшенко, юрист юридичної фірми Анте

Андрій Гук, партнер юридичної фірми Анте, адвокат

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий